W wiedeńskim zoo urodziła się samica pandy

Kategoria

7 sierpnia w Schoenbrunn Zoo w Wiedniu na świat przyszły dwie pandy wielkie. Ponieważ skończyły już miesiąc, to można już określić ich płeć: to samiec i samiczka. Pracownicy placówki są zadowoleni, że na świat przyszła samiczka.

Po urodzeniu młode miały około 10 cm długości i ważyły blisko 100 g. Po miesiącu ich waga wzrosła do 1 kg i każda z pand ma około 35 cm. Nie wykonano jeszcze dokładnych pomiarów, ponieważ młode są obserwowane przez pracowników przez kamery w kojcu.

Łatwo jest je rozróżnić. Samiec ma na ramionach czarną opaskę, która u samiczki biegnie do środka pleców. Różnią się także charakterem. Samiec jest bardziej niecierpliwy, a samiczka – spokojna. Młode nie mają jeszcze imion. Dla tych zwierząt najważniejszych jest 100 pierwszych dni życia. Zgodnie z chińską tradycją nadaje się pandom imiona po zakończeniu tego okresu.

Panda wielka do tej pory była uznawana za gatunek zagrożony, jednak ostatnio ogłoszono, że należy do gatunków narażonych, co oznacza, że nadal grozi im wymarcie, ale nie w najbliższym czasie.

Taki postęp był możliwy dzięki rygorystycznemu programowi ochrony gatunkowej w Chinach. Opierał się on na powiększaniu lasów bambusowych, które są naturalnym środowiskiem występowania tych zwierząt.

Foto: Joshua Doubek, CC BY-SA 3.0, Commons Wikimedia

Komentarze