„Dar Młodzieży” wygrał regaty

Kategoria

Żaglowiec uczestniczył w North Sea Tall Ships Regatta na 420-milowej trasie z Blyth do Goeteborga. W klasie dużych żaglowców jego konkurentami były: 3 żaglowce holenderskie, 1 norweski, 1 brytyjski, 1 rosyjski i polski „Fryderyk Chopin”. Po 2 dobach wyścigu, 31 sierpnia, o godz. 20.58 „Dar Młodzieży” przeciął linię mety jako pierwszy, zarówno w swej klasie, jak i spośród wszystkich uczestników. Na drugim miejscu ukończył bieg „Christian Radich” (Norwegia). Trzeci w klasie „A” „Fryderyk Chopin” dotarł do mety półtorej godziny później.

Kolejność na mecie nie do końca w tej rywalizacji decyduje o ostatecznej klasyfikacji. Dzieje się tak dlatego, że wobec wszystkich uczestników stosuje się przeliczenie uwzględniające handicapy. Chodzi o to, żeby zrównać szanse żaglowców, które konstrukcyjnie są wolniejsze, z szybszymi. Na stosowane współczynniki wpływ mają przede wszystkim rozmiary jednostki i powierzchnia żagla.

Po zastosowaniu przeliczników „Darowi Młodzieży” przypisano szóste miejsce w klasie „A” („Christianowi Radichowi” – drugie, a „Fryderykowi Chopinowi” – czwarte). Może dziwi fakt, dlaczego zwycięzcą w naszej klasie został żaglowiec, który w chwili mijania przez „Dar Młodzieży” mety miał do niej jeszcze 98 mil morskich, a ukończył bieg 14 godzin później. Jednak rosyjski „Shtandart” jest repliką fregaty z 1703 r. i bez przeliczeń nie ma szans z żaglowcem nowszym o prawie 400 lat.

Prawdziwymi konkurentami "Daru" były „Christian Radich” i „Fryderyk Chopin”, żaglowce, które już dowiodły, że potrafią z nami wygrywać. Bieg odbywał się pod znakiem pojedynku: „Christian Radich” – „Dar Młodzieży”. Dopiero w ostatnich godzinach sytuacja się ustaliła, a załoga „Daru” mogła odetchnąć.

Wyścig odbywał się warunkach niezbyt korzystnego kierunku i siły wiatru, który był za słaby i wiał za bardzo z rufy. W tej sytuacji zmiany kursu o 2 stopnie dawały ogromne rezultaty. Czujności wymagała obserwacja żagli i ich bezustanne trymowanie z uwzględnieniem zachowania wiatru na różnych wysokościach.

Foto: Żeglarz, domena publiczna, Commons Wikimedia

Komentarze