Oxytree to drzewo doskonałe?

Kategoria

Importerzy do Polski rośliny twierdzą, że zapewnia ona tlen, dreewno i pieniądze. W naszym kraju prawdopodobnie rośnie już nawet trzydzieści tysięcy sadzonek, ale nie wiadmo, jak drzewo tlenowe zachowa się w naszym ekosystemie.

O drzewie mówiło się dotąd tylko w środowiskach branżowych, ale stało się znane dzięki bankrutującej gminie Ostrowice w Zachodnopomorskiem, której wójt chciał sadzić drzewo tlenowe. Jednak taki biznes prowadzi już wielu plantatorów w różnych częściach kraju.

Ścięte odrasta i może być ścinane co 4 lata przez lat 18. Pozyskany z niego surowiec jest nazywany drewnianym aluminium, gdyż jest twardy, odporny na uszkodzenia, o jedną trzecią lżejszy od drewna używanego w meblarstwie. Ogromne liście pochłaniają dużo dwutlenku węgla i wyzwalają sporo tlenu do atmosfery. Kwiaty wabią pszczoły, a zrębki gałęzi mają ogromną wartość energetyczną. Gatunek jest odporny na zmiany temperatury i nie potrzebuje żyznej gleby.

Inżynierowie genetyczni w Hiszpanii skrzyżowali 2 odmiany paulowni i stworzyli oxytree, które ich zdaniem jest to drzewo doskonałe. W naszym kraju Państwowa Rada ochrony Przyrody przestrzega przed sadzeniem obcego dla naszej flory drzewa, gdyż może być to ryzykowne w sensie przyrodniczym i ekonomicznym.

W krajach o klimacie zbliżonym do naszego, jak Czechy, niektóre odmiany paulowni są obserwowane przez służby z powodu możliwości ujawnienia się ich inwazyjnych właściwości.

Foto: Milo33, CC BY-SA 4.0, Commons Wikimedia

Komentarze