Jeśli nie Wielka Brytania, to Islandia

Kategoria

Ostatnio hitem wśród pracujących poza Polską jest Islandia. Firmy z tego kraju coraz częściej szukają u nas pracowników, a Polacy podejmują tam pracę dla wysokich zarobków i dobrej opieki socjalnej. Od kilku miesięcy gospodarka Islandii przyspieszyła, a rynek oferuje dużo atrakcyjnych zajęć.

Zarobki Polaków w Islandii wynoszą od 2,7 do 7 tys. euro. Najlepiej zarabiają menedżerowie, 6985 euro (29 109 zł). Przeciętna pensja polskich specjalistów to 5 tys. euro, techników – 4 tys. Pracownicy biurowi, wykwalifikowani robotnicy i sprzedawcy zarabiają mniej niż 3 tys. euro.

Najwięcej ofert pracy czeka w branży budowlanej, na mechaników samochodowych, rybaków i osób do prostych prac sezonowych. Coraz częściej jednak do serwisów trafiają oferty dla inżynierów, niższego personelu technicznego, lekarzy, pielęgniarek i pracowników biurowych, także dla pracowników branży turystycznej.

Polacy są w Islandii najliczniejszą mniejszością. Obecnie mieszka tam około 10 tysięcy naszych rodaków (co wynosi 3 procent ludności) i liczba ta stale rośnie.

Mimo to GUS na razie nie wyodrębnia w swoich publikacjach wyjazdów do tego kraju. Z najnowszych danych urzędu wynika, że w 2015 r. za granicą mieszkało 2,4 mln Polaków, w tym prawie 2 mln w krajach Unii Europejskiej. Liczba polskich emigrantów w Europie wzrosła od 2014 r. o 82 tysiące.

Foto: Andreas Tille, CC BY-SA 3.0, Commons Wikimedia

Komentarze