Ile trwa świadomość po zaniku pulsu?

Kategoria

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badanie, po którym się okazało, że człowiek jest świadomy nawet przez trzy minuty po tym, gdy zostanie uznany za zmarłego.

Badacze z Uniwersytetu w Southampton odkryli, że człowiek nie traci świadomości natychmiast po zatrzymaniu akcji jego serca. Badanie, które wykonali, dotyczyło pacjentów w tak zwanej śmierci klinicznej.

Doświadczenie przeprowadzono na 2060 pacjentach z Austrii, USA i Wielkiej Brytanii, którzy przeżyli zatrzymanie akcji serca. Najważniejsze wnioski wyciągnięto, analizując przypadek 57-letniego mężczyzny, który był w stanie bardzo dokładnie opisać, co się wokół niego działo, po tym gdy został uznany za zmarłego.

Szef zespołu badawczego podsumował, że świadomość trwa jeszcze przez trzy minuty po ustaniu pulsu. To paradoksalne, bo mózg przestaje zwykle funkcjonować w ciągu 20-30 sekund po zatrzymaniu akcji serca.

Lekarze uznają, że mózg przestaje być aktywny po 30 sekundach od zatrzymania akcji serca, a w związku z tym przestaje istnieć także świadomość.

Foto: Heikenwaelder Hugo, CC BY-SA 2.5, Commons Wikimedia

Komentarze