W Polsce działała grupa pomagająca IS

Kategoria

4 Czeczenów rekrutowało w naszym kraju bojowników dla Państwa Islmaskiego. Zbierali oni pieniądze na rzecz IS i kupowali sprzęt wojskowy.

Spotkali się 16 czerwca 2014 roku z łącznikiem z Państwa Islamskiego, któremu przekazali pieniądze zebrane wśród Czeczenów na Podlasiu. Wszyscy 4 mężczyźni to obywatele Federacji Rosyjskiej, przebywający w Polsce legalnie. Agenci ABW rozpracowywali ich od 2014 roku, a 1 września b.r. skierowano przeciw nim akt oskarżenia.

Jej członkowie gromadzili i przekazywali dewizy dla Państwa Islamskiego od maja do października 2014 roku, również za granicą. Najpierw wpłacali je na specjalne konto, a potem przewozili je do Polski przez pośredników. Za ich zbieranie i przekazywanie grozi im od 2 do 12 lat więzienia.

Zorganizowali też operację rannemu w Syrii terroryście, któremu lekarze usunęli 10 sierpnia 2014 roku pocisk z klatki piersiowej. Czeczeni pomogli mu też wylecieć z Polski do Turcji.

Lekarzom wmówili, że został on postrzelony w Czeczenii przez zwolenników reżimu Ramzana Kadyrowa, przywódcy Republiki Czeczeńskiej.

Foto: Blackfish - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Commons Wikimedia

Komentarze