73-letni Japończyk przepłynął cieśninę Tsugaru

Kategoria

Toshio Tominaga to najstarszy mężczyzna na świecie, który podjął się tego wyczynu, a następnie pobił rekord świata. Odcinek między wyspami Honsiu i Hokkaido w północnej Japonii pokonał w 10 godzin. Do tej pory rekord należał do 61-letniej Amerykanki.

73-latek przepłynął wpław około 30 kilometrów, a silne prądy znosiły go na wschód. Trzeba nadmienić, że to nie pierwszy taki wyczyn Japończyka. W 2009 roku mężczyzna przepłynął cieśninę Bosfor, a cztery lata później zabrakło mu kilku kilometrów, by pokonać Cieśninę Kaletańską na kanale La Manche.

Jak podaje Ocean-Navi, japońska organizacja zrzeszająca osoby próbujące przepłynąć Tsugaru, od 2008 roku cieśninę próbowało pokonać 50 ochotników. Miesiąc temu cieśninę pokonała 18-latka, stając się tym samym najmłodszą osobą na świecie, która dokonała tego wyczynu.

Cieśnina Tsugaru wchodzi w skład tzw. Ocean's Seven, czyli siedmiu najbardziej prestiżowych tras na otwartym morzu, w skład których wchodzi między innymi kanał La Manche. Jej szerokość wynosi od 24 do 40 kilometrów.

Japońska cieśnina uważana jest za jedną z najniebezpieczniejszych na świecie ze względu na silne prądy morskie. Oddziela wyspy Honsiu i Hokkaido w północnej Japonii, a także łączy Ocean Spokojny z Morzem Japońskiem.

Foto: Domena publiczna, Commons Wikimedia

Komentarze