Psy nas rozumieją, gdyż mamy podobne mózgi

Kategoria

Naukowcy dowiedli, że psy rozumieją wypowiadane słowa, a także ich intonację. Przeprowadzili badania za pomocą rezonansu magnetycznego, które wykazały, że kiedy mówimy „dobry piesek”, psy słyszą zarówno słowa, które wypowiadamy, jak i ton, który im towarzyszy. Dla ludzi zarówno słowa, jak i intonacja są ważne, ale do tej pory nikt nie udowodnił, że identycznie jest w przypadku psów.

Wyniki badań pokazują, że psi mózg przetwarza informacje w podobny sposób jak ludzki, co oznacza, że ich aktywność jest podobna.

Najpierw uczono psy, by leżały bez ruchu podczas badania za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. W kilku miesięcy wytresowano 13 psów: sześć rasy border collie, czterech golden retrieverów, owczarka niemieckiego i grzywacza chińskiego. Najtrudniej było sprawić, by psy zrozumiały, że muszą leżeć naprawdę bez ruchu. Gdy pojęły, o co chodzi naukowcom, wszystko poszło idealnie.

Z kolei w 2014 roku badano, jak psy reagują na różne dźwięki psie i ludzkie, takie jak chrząknięcia, szczekanie, jęczenie i krzyki. Jak wynika z badań, dźwięki sygnalizujące radość i lęk aktywowały podobne obszary w mózgu zwierząt.

Naukowcy puszczali tej samej grupie trzynastu psów nagrania ich właścicieli, którzy wypowiadali pochwałę tonem pochwały, neutralne słowa neutralnym tonem, słowa pochwały w neutralnym tonie i neutralne słowa w tonie pochwały. Wyniki pokazały, że lewa półkula psiego mózgu odpowiadała na same słowa, a prawa półkula na intonację. Jednak dopiero użycie zarówno słowa, jak i tonu oznaczającego pochwałę aktywowało centralny ośrodek nagrody.

Foto: U.S. Air Force, Staff Sgt. Stacy, CC BY-SA 3.0, Commons Wikimedia

Komentarze