Jesienią Unia zniesie wizy dla Ukraińców

Kategoria

O zniesienie 90-dniowych wiz turystycznych (nieuprawniających do podejmowania pracy) do krajów strefy Schengen Ukraina stara się od 2008 r. W 2008 roku władze w Kijowie zawarły z Brukselą umowę o readmisji nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się od wschodu do Unii. Ukraińcy zgodzili się wtedy na zniesienie wiz dla obywateli Wspólnoty. W zamian Unia obiecała, że „w stosownym czasie” Ukraińcy będą mogli swobodnie podróżować na Zachód.

W grudniu 2015 r. Komisja Europejska uznała, że władze w Kijowie i w Tbilisi spełniły warunki konieczne do zniesienia wiz i 4 miesiące później wystąpiła w tej sprawie do Rady UE i Parlamentu Europejskiego. W poniedziałek, 5 września komisja ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego głosowała w sprawie zniesienia wiz dla Gruzinów. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 44 posłów, pięciu było przeciw. Oznacza to, że wkrótce europarlament zajmie się sprawą na forum plenarnym. Potem europarlamentarzyści powinni podjąć decyzję w sprawie Ukrainy.

Aby spełnić warunki Unii, Ukraina zbudowała elektroniczną bazę danych pomagającą w walce z korupcją, uszczelniła granice i zaczęła wydawać paszporty z zabezpieczeniami biometrycznymi.

Zniesienie wiz dla Ukraińców może wydawać się odważną inicjatywą. Ale państwa strefy Schengen od lat nie wymagają wiz dla 58 krajów świata. Przypuszcza się, że bez wizy Ukraińcy będą mogli przyjeżdżać do krajów strefy Schengen od nowego roku, ale tylko ci, którzy mają paszport biometryczny, posiadany przez tylko 10 procent mieszkańców kraju. Decyzja nie doprowadzi więc do zniknięcia kolejek przed konsulatami RP za Bugiem.

Polska wydaje zdecydowanie najwięcej wiz dla Ukraińców spośród wszystkich krajów Unii – tylko w ubiegłym roku wydano ich ponad 800 tysięcy. Teoretycznie zniesienie wiz może więc uruchomić masową emigrację do naszego kraju.

Foto: Szczepan1990, praca własna, CC BY-SA 3.0, Commons Wikimedia

Komentarze