Nie żyje kurdyjska Angelina Jolie

Kategoria

Znana kurdyjska bojowniczka straciła życie, walcząc z Państwem Islamskim. Asia Ramazan Antar stała się popularna w mediach społecznościowych dzięki swojej odwadze i urodzie. 22-latka była podobna do amerykańskiej aktorki Angeliny Jolie.

Asia Ramazan Antar zginęła prawdopodobnie 31 sierpnia w pobliżu Manbidżu w północnej Syrii. Miasto odbiły z rąk bojowników Państwa Islamskiego siły sojuszu Syryjskich Sił Demokratycznych, którego główny trzon stanowi kurdyjska milicja (Ludowe Jednostki Samoobrony, YPG). Antar uczestniczyła w walkach na pierwszej linii frontu.

O śmierci 22-latki poinformowała jako pierwsza jedna z grup, które wspierają kurdyjskich bojowników. O okolicznościach jej śmierci pojawiają się jednak sprzeczne informacje. Zginęła prawdopodobnie, walcząc z rebeliantami, których wspiera Turcja.

Według innych źródeł bojowniczka poniosła śmierć, broniąc wioski al-Yashli, którą zaatakowały trzy samochody dżihadystów wyładowane samochodami wybuchowymi. Antar obsługiwała karabin maszynowy i razem z towarzyszami broni zatrzymała w bezpiecznej odległości dwa spośród pędzących samochodów, ale trzeci dojechał na tyle blisko kurdyjskich wojsk, by zdetonować ładunki. Znalazł się on bardzo blisko Antar przed wybuchem.

22-latka urodziła się w syryjskim Kurdystanie i wstąpiła do kobiecego oddziału milicji YPG w roku 2014. Przez blisko trzy lata walczyła z siłami Państwa Islamskiego, w największych operacjach bojowników YPG. Wykorzystywano jej wizerunek do promocji separatystycznych dążeń Kurdów oraz ich starć z dżihadystami. Antar walczyła także o emancypację kobiet, które w syryjskim społeczeństwie są całkowicie zdominowane przez mężczyzn.

Foto: Richard Hebstreit, CC BY 2.0, Commons Wikimedia

Komentarze