Polacy pomagają dokumentować starożytny kościół

Kategoria

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego pomagają dokumentować starożytny kościół w Gruzji. Świątynia wybudowana została w IV wieku.

Polacy biorą udział w projekcie na zaproszenie Gruzińskiego Muzeum Narodowego w Tbilisi. Przedmiotem badan jest bazylika w Chabakauri, która znajduje się w regionie Kacheti, położonym we wschodniej części kraju. Prace wykopaliskowe prowadzili archeolodzy gruzińscy. Naukowcy z Instytutu Archeologii UW sporządzili dokumentację multimedialną: trójwymiarowy skan, ortofotoskany oraz panoramy 360 stopni. Produktem końcowym będzie animacja, dzięki której możliwe będzie zwiedzenie bazyliki w wirtualnej rzeczywistości – zarówno na ekranie komputera, jak i przy użyciu specjalnych gogli. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w gruzińskiej archeologii.

Bazylika w Chabakauri została odkryta przed kilkunastu laty. Kościół zbudowany był z kamienia, miał trzy nawy. Do dzisiaj przetrwały mury, wysokie gdzieniegdzie na kilka metrów.

Gruzja była drugim państwem w historii, w którym przyjęto chrześcijaństwo w charakterze religii państwowej (pierwsze to Armenia). Doszło do tego w połowie IV wieku. Dlatego też na terenie tego kraju znajdują się liczne bardzo stare, murowane z kamienia kościoły pochodzące z pierwszego tysiąclecia.

Foto: domena publiczna

Komentarze