Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Polską

Kategoria

Na miłośników obserwacji wieczornego nieba czeka nie lada gratka. W grudniu na polskim niebie będzie można obserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stacja ISS będzie widoczna jako jasny i szybko przemieszczający się obiekt. Podczas niektórych przelotów ISS będzie najjaśniejszym punktem na nocnym niebie (jaśniejszy będzie tylko Księżyc).

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży wokół Ziemi na wysokości około 400 km. Pełne okrążenie globu zajmuje jej około 91 minut. Orbita stacji jest nachylona względem równika o 51 stopni. Pierwszy moduł stacji kosmicznej został umieszczony na orbicie osiemnaście lat temu. Od roku 2000 stacja jest zamieszkała. Załogę stanowiły początkowo trzy osoby, obecnie sześć.

Łączna masa stacji to ponad 400 ton. Składa się ona z piętnastu modułów. Długość stacji to ponad 80 m a rozpiętość paneli ponad 100 m. To co widzimy z Ziemi podczas sprzyjających warunków to odbicie promieni słonecznych od olbrzymich paneli fotowoltaicznych zasilających stację w prąd. Kiedy wzajemne położenie Słońca, obserwatora na Ziemi i stacji z panelami fotowoltaicznymi jest odpowiednie, obserwowana jasność stacji może wynieść nawet -5,9 magnitudo, czyli kilkadziesiąt razy więcej niż najjaśniejszej gwiazdy. Dzięki swojej jasności i szybkiemu przemieszczaniu się po nieboskłonie ISS bywa mylona z... UFO!

Dobre warunki do obserwacji ISS będą panowały przez większą część grudnia. Na stronie Heavens Above po wskazaniu miejsca obserwacji można zobaczyć prognozowane daty i godziny przelotów stacji kosmicznej nad puntem obserwacji. Na obserwację warto wybrać się poza miasto, w miejsce z dala od silnych świateł.

Zdjecie: Nasa, public domain. 21 maja 2010 r. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widziana z pokładu wahadłowca Atlantis misja STS-132

Komentarze