Ursus: będziemy produkować 500 autobusów elektrycznych rocznie

Kategoria

W wywiadzie dla portalu WNP prezes Ursus S.A. Karol Zarajczyk przedstawił perspektywy związane z wprowadzaniem w Polsce elektromobilności.

Obecne zdolności produkcyjne lubelskich zakładów Ursusa to 100 autobusów rocznie. W wyniku dalszych inwestycji ocenianych na kilkadziesiąt milionów złotych możliwe będzie zwiększenie skali produkcji nawet do 500 autobusów elektrycznych i trolejbusów rocznie i to już w ciągu 3-4 lat. Oznaczałoby to wzrost obrotów spółki w tym segmencie nawet do miliarda złotych rocznie.

Prezes Zarajczyk podkreśla znaczenie ekologicznych środków transportu: - Polskie władze widzą potencjał w ekologicznych środkach transportu, zatem możemy spodziewać się wsparcia publicznego dla produkcji takich rozwiązań.

- Liczymy, że połowę środków pozyskamy z funduszy unijnych, które będzie przydzielało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innomoto.

Dodatkowe środki na inwestycje mają pochodzić z obecnie realizowanych kontraktów dostaw ciągników i maszyn rolniczych do Afryki.

Duże znaczenie dla rozwoju dopiero raczkującego przemysłu ekologicznych autobusów będą miały dotacje unijne wspierające wymianę obecnie eksploatowanego taboru komunikacyjnego na elektryczny. Natomiast przeszkodą może okazać się brak infrastruktury do szybkiego ładowania pojazdów.

Zgodnie z analizami Ursusa w najbliższych trzech latach odbędą się w Polsce przetargi na 500-600 autobusów elektrycznych. Oprócz tego firma jest zainteresowana uczestnictwem w przetargach zagranicznych. Jednym z konkurentów do tych zamówień będzie z pewnością polski Solaris.

Ursus posiada w ofercie dwa autobusy elektryczne: Ursus City Smile oraz Ursus Ekovolt, a także autobus z napędem wodorowym - City Smile Fuel Cell Electric Bus. Kilka miesięcy temu firma zaprezentowała też elektryczny samochód dostawczy oraz skierowany do sektora usług miejskich. Konstrukcja ta spotkała się z krytycznym odbiorem ze względu odbiegający od współczesności design. Ursus zwrócił uwagę na to, że zaprezentowany pojazd jest dopiero prototypem i rozwiązania wprowadzane do produkcji będą bardziej dopracowane.

Spółka Ursus produkuje ciągniki i maszyny rolnicze. Uczestniczy w przetargach na dostawy autobusów elektrycznych oraz pojazdów terenowych dla wojska. Obroty za ostatnie cztery kwartały to ponad 314 mln. zł. Zysk netto 3 mln zł. Kapitalizacja 123,5 mln zł. Głównym 45% akcjonariuszem firmy jest rodzina państwa Zarajczyków poprzez kontrolowane spółki. Ursus to jedna z najbardziej znanych polskich marek i ikona polskiej wsi.

Zdjęcie: Ursus City Smile, public domain

Komentarze