Szachy trafią do szkół

Kategoria

W związku z wprowadzaniem nowej struktury szkół, Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nowe podstawy programowe, czyli to, co uczeń powinien umieć, kończąc dany etap edukacji. Zgodnie z planowaną przez rząd reformą edukacji w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

Pierwszym rocznikiem, który będzie uczył się zgodnie z nowymi zasadami będą uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły branżowej. Zmiana będzie wprowadzana stopniowo, tak by docelowo objąć wszystkich uczniów.

Zgodnie z zapowiedzią minister Anny Zalewskiej we wczesnoszkolnej edukacji (klasy 1-3) pojawią się nowe przedmioty: gra w szachy, która ma wspierać naukę matematyki i podstawy programowania, które są wymogiem cywilizacyjnym. Większą uwagę zwrócono na czytanie, "wzmocnione" będą też języki obce i historia.

Komentarze