Husaria zajmie Grodno

Kategoria

W najbliższy weekend białoruskie Grodno stanie się sceną przedstawień i rekonstrukcji historycznych, w których obok innych postaci w strojach z epoki wezmą udział husarze. Na terenie Starego i Nowego Zamku będzie zorganizowane obozowisko rycerskie z czasów Stefana Batorego. Tutaj rekonstruktorzy będą między innymi demonstrowali stroje z epoki i pokazy sztuki walki szablą. Na obozowisku rycerskim można będzie podziwiać także inscenizacje walk rycerskich oraz niezwyciężoną polską jazdę konną – skrzydlatą husarię.

12 grudnia, 430 lat temu w Grodnie zmarł z Bożej łaski Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podlaski, Inflancki, a także Książę Siedmiogrodzki, Jego Królewska Mość Stefan Batory. Dla upamiętnienia tej rocznicy pokazy dla mieszkańców Grodna i turystów zorganizowali:  warszawska Fundacja „Hussar” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Chorągiew Hetmana Stanisława Żółkiewskiego” we współpracy z Grodzieńskim Państwowym Muzeum Historyczno-Archeologicznym.

Organizatorzy zapraszają wszystkich grodnian i gości do złożenia wizyty na obozowisku rycerskim oraz do wspólnej modlitwy w intencji Króla w grodzieńskiej katedrze.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, organizowane w ramach obchodów będzie wolny!

Zdjęcie: hussar.com.pl

Komentarze