500 zł z Janem III Sobieskim w portfelach od lutego

Kategoria

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego wejdzie do obrotu 10 lutego. Wprowadzenie banknotu NBP uzasadnia wzrostem wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożonym popytem na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności 200 złotych. Emisja banknotu 500 zł jest odpowiedzią na to zjawisko oraz na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP.

Ministerstwo Finansów jeszcze przed Świętami oponowało przeciwko tej decyzji zwracając uwagę, że dostępność banknotów o wysokim nominale może sprzyjać unikaniu opodatkowania oraz wspierać rozwój terroryzmu i zorganizowanej przestępczości.

Pomimo obiekcji NBP kontynuuje prace nad wprowadzeniem banknotu do obiegu. Do portfeli Polaków trafi ich do 50 milionów sztuk, czyli dwukrotnie mniej niż jest w obiegu dwudziestozłotówek - najrzadziej spotykanego nominału.

Łącznie w obiegu znajduje się 1,77 miliarda banknotów o łącznej wartości 170 miliardów złotych.

Na banknocie znalazł się wizerunek Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zachowana została chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. Wizerunek banknotu 500 zł zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów obiegowych o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Na pozostałych banknotach znajdują się polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Zdjęcie: NBP

Komentarze