Ochotnicy idą do Wojska

Kategoria

Dzisiaj i jutro prawie 3800 ochotników i ochotniczek stawi się do koszar w jednostkach i centrach szkolenia podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kandydaci trafią do 35 jednostek wojskowych i centrów szkolenia. Czeka ich tam intensywne 4-miesięczne szkolenie, podstawowe i specjalistyczne. Otrzymają mundury, berety, buty i cały podstawowy ekwipunek, a za kilka dni odbędzie się uroczyste wręczenie broni. Okres szkolenia unitarnego zakończą za około miesiąc złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej.

Przyszli żołnierze będą się szkolić w wielu specjalnościach w ośrodkach i w jednostkach w całej Polsce. Najwięcej szkolonych, bo aż 1700 przyjmą centra szkolenia. Pozostali trafią do wytypowanych jednostek wojskowych. W przyszłości będą mogli wstąpić w szeregi Wojska Polskiego jako żołnierze wojsk operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej, narodowych sił rezerwowych czy stanowić rezerwy osobowe.

Szkolenie potrwa do 28 kwietnia br. Kolejny turnus zaplanowany jest na początek maja, a ostatni na wrzesień. W 2016 roku udało się przeszkolić prawie 11000 żołnierzy w ramach służby przygotowawczej.

Zdjęcie: MON/Szkolenie ochotników

Komentarze