Spotkanie z delfinem w okolicach Dębek [VIDEO]

Kategoria

W internecie opublikowano nagranie zdarzenia do którego doszło w jeszcze w grudniu. Wędkarze płynący łodzią Maximuss, kilka mil morskich na północny-zachód od wybrzeża Dębek, wypatrzyli delfina. Spotkanie z tym rzadkim u nas ssakiem udało się nagrać.

- Wypłynęliśmy na łowisko, w pewnym momencie zauważyliśmy delfina. Towarzyszył nam przez kilka godzin. Pływam po tych wodach od kilkunastu lat, ale to pierwszy raz, kiedy na żywo mogłem podziwiać to piękne zwierzę - mówi Łukasz Dettlaff, jedna z osób, które płynęły łodzią.

Zobacz film:

Delfin
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naukowcy ze Stacji Morskiej w Helu po obejrzeniu nagrania ustalili, że ssak towarzyszący wędkarzom w połowach to delfin butlonosy (Tursiops truncatus).

Tak więc jedno jest pewne - mamy w Bałtyku rzadko występującego w tych wodach gościa, a być może nawet i gości – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Dom Morświna. Do spotkania doszło w grudniu, to bardzo wyjątkowe zdarzenie. Także w grudniu, uczestnicy wyprawy morskiej zorganizowanej przez Marineo Wędkarstwo, spostrzegli delfina kilka mil od Władysławowa. Spotkania z delfinami w Morzu Bałtyckim nie zdarzają się często, dlatego każde takie spotkanie warte jest odnotowania – czytamy na stronie morswin.pl.

Butlonosy przebywają głównie w rejonach przybrzeżnych stref tropikalnych i umiarkowanych. Występują w Morzu Śródziemnym i Czarnym. Największe osobniki mogą osiągać wagę do 650 kg i 380 cm długości. Samce żyją przeciętnie 45 lat, samice o 5 lat dłużej. Delfiny te zaliczane są do jednych z najszybszych waleni, potrafią pływać z prędkością 40 km/h.

Zdjęcie i film: Facebook Wędkarstwo Morskie

Komentarze