Wojsko Polskie '17 - śmigłowce, OT i cyberobrona

Kategoria

Minister Antoni Macierewicz w trakcie wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło oraz szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem przedstawił priorytety Sił Zbrojnych na 2017 rok. W zakresie modernizacji polskiej armii zapowiedział podpisanie kontraktów na dostawę systemu obrony powietrznej Wisła oraz okrętów podwodnych nowego typu Orka. Wojska Specjalne i Marynarka Wojenna powinny otrzymać szesnaście śmigłowców, z czego pierwsze dwa już za kilka tygodni. Prowadzone są analizy w sprawie ewentualnego pozyskania myśliwców F-16, które miałyby zastąpić wysłużone MiG-i 29 i Su-22. Ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na obronę w cyberprzestrzeni.

Szef MON podkreślił, że w ubiegłym roku po raz pierwszy od 8 lat zostały wydane prawie wszystkie pieniądze (99,9%), przeznaczone na modernizację techniczną i podziękował przedstawicielom przemysłu za realizowane zamówienia.

Dzięki budowie Obrony Terytorialnej wielkość Armii ma zostać zwiększona do 125-130 tys. żołnierzy. Pod koniec zeszłego roku sformowano trzy brygady OT, kolejne trzy w województwach mazowieckim i warmńsko-mazurskim zostaną sformowane w tym roku. W 2019 r. Wojsko Polskie ma liczyć 150 tys. żołnierzy. Obrona Terytorialna jest jednostką ochotniczą. Będzie wyposażona w najnowocześniejszą broń, m.inn. drony oraz przenośne rakietowe systemy przeciwlotnicze i przeciwpancerne. Rozpoczęto negocjacje z Fabryką Broni Łucznik w Radomiu na dostawę 57,2 tys. karabinków i subkarabinków Beryl o szacunkowej wartości 350 mln zł.

Przywrócimy jedność zarządzania polską armią, skupioną wokół szefa Sztabu Generalnego - obiecał minister Macierewicz

Istotnym zadaniem MON i Sił Zbrojnych będzie też przyjęcie sojuszniczych wojsk NATO i Stanów Zjednoczonych w ramach wzmocnienia wschodniej flanki. Trwa rozmieszczanie elementów brygady pancernej USA w rejonie Żagania (woj. dolnośląskie) i Drawska Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie). Czynione są przygotowania do dyslokacji batalionowej grupy bojowej w rejonie Orzysz/Bemowo Piskie (woj. warmińsko-mazurskie) w sile 900 żołnierzy, na którą będą się składać oddziały USA, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii. W Powidzu (woj. wielkopolskie) będą stacjonować pododdziały lotnictwa Wojsk Lądowych USA wyposażone w śmigłowce. Łączna liczebność wojsk sojuszniczych w Polsce ma wynieść 6000. Ponadto będą realizowane ćwiczenia NATO. W Drawsku Pomorskim rozpoczęły się manewry Bison Drawsko 2017, pierwsze od kilku lat szkolenie holenderskich wojsk lądowych na szczeblu brygady, w których bierze udział ponad 4000 żołnierzy.

Zdjęcie: MON

Komentarze