Turyści kosmiczni polecą wokół Księżyca

Kategoria

Elon Musk - założyciel i prezes firmy SpaceX produkującej rakiety kosmiczne poinformował, że pod koniec 2018 roku, jego firma wyśle w lot dookoła księżyca parę turystów kosmicznych.

Scenariusz misji kosmicznej będzie przypominał wokółksiężycowy lot załogi Apollo 8, który rozpoczął się 21 grudnia 1968 roku i będzie prawdopodobnie prawdopodobnie służył upamiętnieniu pięćdziesiątej rocznicy tamtego wydarzenia. Uczestnicy misji Apollo 8 - Frank Borman, James Lovell, William A. Anders byli pierwszymi ludźmi, którzy mogli oglądać niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca.

Musk nie ujawnił nazwisk kosmicznych turystów ani kwoty zaliczek wpłaconych na bilety, powiedział tylko, że nie jest to nikt z Hollywood. Odnosząc się do niebezpieczeństw związanych z załogowymi lotami kosmicznymi, przyznał, że istnieją takie ryzyka, ale SpaceX robi wszystko, żeby je zminimalizować. Kosmiczni turyści będą musieli przejść intensywne treningi i testy medyczne by móc zająć miejsce w pojeździe kosmicznym.

Kapsuła Dragon 2 zostanie wyniesiona przy pomocy rakiety Falcon Heavy z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedyego na przylądku Canaveral. Statek kosmiczny zabierze dwóch kosmicznych turystów w pobliże Księżyca, okrąży go i zabierze z powrotem na Ziemię. Cały lot ma trwać około tygodnia.

Będzie to pierwszy lot z kosmicznymi turystami poza ziemską orbitę. Pierwszym w historii kosmicznym turystą był amerykański miliarder Dennis Tito, który w 2001 r. przez ponad tydzień przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Za lot na orbitę statkiem kosmicznym Sojuz zapłacił Rosjanom 20 mln dolarów.

Zdjęcie: Kapsuła Dragon2 na stanowisku testowym, SpaceX

Komentarze