USA bombarduje lotnisko, z którego przeprowadzono atak chemiczny

Kategoria

Stany Zjednoczone wystrzeliły w kierunku Syrii rakiety Tomahawk w odwecie za atak chemiczny przeprowadzony przez reżim Baszara Assada na własnych obywatelach.

Prezydent Donald J. Trump wydał rozkaz zbombardowania bazy lotniczej Al-Shayrat, z której przeprowadzono ten atak chemiczny.

„Baszar al-Assad przeprowadził przerażający atak za pomocą broni chemicznej na niewinnych cywilów” powiedział Trump w oświadczeniu skierowanym do narodu. „Korzystając z uśmiercających związków chemicznych, Assad zdusił życie bezbronnych mężczyzn, kobiet i dzieci. To była powolna i brutalna śmierć dla tak wielu. W tym barbarzyńskim ataku okrutnie zamordowano nawet małe dzieci. Żadne dziecko Boże nie powinno kiedykolwiek doświadczać takiej grozy.„

Trump nakazał zniszczenie lotniska, z którego rozpoczął się atak chemiczny. „Jest w żywotnym interesie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, aby zapobiec i powstrzymać rozprzestrzenianie i wykorzystanie śmiercionośnych broni chemicznych”, powiedział prezydent.

Nikt nie kwestionuje, że Syria użyła zakazanej broni chemicznej wobec ludu Idlib zamieszkującego tereny Syrii, powiedział, dodając, że jest to naruszenie Konwencji o zakazie wykorzystywania broni chemicznej. Syria zignorowała również rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„Lata poprzednich prób zmierzających do zmiany zachowań Assada zawiodły i to zawiodły dramatycznie,” powiedział Trump. „W rezultacie, kryzys uchodźczy nadal się pogłębia a region destabilizuje, zagrażając tym samym Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom”.

Trump wezwał wszystkie cywilizowane państwa, aby przyłączyły się do Stanów Zjednoczonych w położeniu kresu rozlewu krwi w Syrii.

Krótko po zakończeniu przemówienia prezydenta, rzecznik Pentagonu kpt. Marynarki Wojennej Jeff Davis wydał oświadczenie o uderzeniu rakietowym. Miało ono miejsce w piątek 7 kwietnia około 2:40 rano czasu polskiego i zostało przeprowadzone z wykorzystaniem 59 pocisków manewrujących Tomahawk wystrzelonych z niszczycieli USS Porter oraz USS Ross ze wschodniej części Morza Śródziemnego.

„Jak zawsze,” powiedział Davis: „USA podjęła nadzwyczajne środki ostrożności, aby uniknąć ofiar cywilnych.”

Uderzenie na syryjskie instalacje wojskowe było „proporcjonalną odpowiedzią na haniebne działania Assada” powiedział rzecznik Pentagonu, zauważając, że lotnisko Shayrat było wykorzystywane do przechowywania broni chemicznej i przenoszących je samolotów syryjskich sił powietrznych. Wywiad USA ocenił, że to właśnie ​​samolot z Shayrat przeprowadził atak chemiczny w dniu 4 kwietnia. A uderzenie odwetowe służy do powstrzymania reżimu od ponownego użycia broni chemicznej.

Siły rosyjskie zostały powiadomione z wyprzedzeniem o uderzeniu rakietowym a amerykańscy planiści wojskowi powzięli środki ostrożności w celu zminimalizowania zagrożenia dla rosyjskiego i syryjskiego cywilnego personelu znajdującego się na lotnisku.

„Jesteśmy w trakcie oceny rezultatów uderzenia”, powiedział Davis. „Wstępnie wskazują one na to, że zostały poważnie uszkodzone lub zniszczone syryjskie samoloty, infrastruktura wsparcia i sprzęt na lotnisku Shayrat, zmniejszając zdolność syryjskiego rządu do ponownego wykorzystania broni chemicznej. Użycie broni chemicznej przeciwko niewinnym ludziom nie będzie tolerowane.„

Zdjęcie: Officer 3rd Class Robert S. Price, US Navy. Pocisk Tomahawk wystrzeliwany z pokładu USS Ross, niszczyciela klasy Arleigh Burke podczas operacja morskiej na Morzu Śródziemnym. & kwietnia 2017 r.

Komentarze