Zamach terrorystyczny w Sztokholmie. 3 osoby zabite, są ranni [update]

W piątek po południu, w centrum Sztokholmu, ciężarówka wjechała w w grupę ludzi a następnie częściowo wbiła się w ścianę sklepu.

Szwedzka policja poinformowała, że są trzy osoby zabite oraz ranni.

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronach szwedzkiego dziennika "Aftonbladet" ciężarówka po tym jak wbiła się w centrum handlowe, zapaliła się. Spanikowani ludzie uciekają z miejsca zamachu obawiając się powtórnego uderzenia zamachowców. Na ulicach panuje chaos. Na miejscu zdarzenia pojawiły się radiowozy policji i karetki pogotowia. Policja otoczyła kordonem i zamknęła teren w centrum miasta.

Z ostatniej chwili:

Zamknięto ruch kolejowy na terenie Dworca Centralnego w Sztokholmie a także ruch w metrze. Nie ma jak dotąd informacji o kierowcy ciężarówki, który przeprowadził atak.

Policja przez megafony zainstalowane w radiowozach prosi o opuszczenie ulic przez przechodniów.

Sieci telefonii komórkowej Telenor i Tele2 są przeciążone. W mediach apeluje się o kontaktowanie się przez sieci społecznościowe, żeby nie blokować linii, które mogą być potrzebne do przyjmowania zgłoszeń.

Informacje o strzelaninie, do której doszło w mieście są z nie potwierdzonych źródeł. Policja ich nie potwierdza.

Podejrzany o przeprowadzenie zamachu jest poszukiwany przez Policję. Jest ubrany w zieloną kurtkę, białe buty i szarą bluzę z kapturem.

Policja w innych częściach kraju podwyższyła poziom obecności patroli na ulicach dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa publicznego.

Michael Jonsson ze Szwedzkiej Agencji Badań Obronnych (Totalförsvarets forskningsinstitut) powiedział, że jeśli potwierdzą się początkowe doniesienia to istnieje wiele podobieństw w przebiegu wydarzenia z zamachami terrorystycznymi w Berlinie i Nicei.

Ekspert od spraw terroryzmu Hans Brun, zwraca uwagę, że najważniejszą rzeczą w tej chwili jest  weryfikacja uzyskanych informacji i postępowanie zgodnie z instrukcjami władz i Policji.

Premier Szwecji Stefan Löfven podczas swojego wystąpienia dla mediów powiedział: "Szwecja została zaatakowana. Wszystko wskazuje na to, że jest to akt terrorystyczny. Myślimy o ofiarach i ich rodzinach a także o rannych. Rząd jest stale informowany i robi wszystko, co możliwe, aby pomóc władzom lokalnym w ich pracy. Wzywam wszystkich, aby zwracać uwagę na polecenia Policji."

Wszystkie kina i teatry w Sztokholmie zostały zamknięte.

W najbliższych minutach rozpocznie się konferencja prasowa rzecznika Policji w Sztokholmie.

Król i królowa Szwecji odwołali podróż do Brazylii.

Siły zbrojne Szwecji w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej ogłosiły: "Zapewnienie bezpieczeństwa podczas takich wydarzeń należy do Policji, ale Siły Zbrojne zawsze są przygotowane do udzielenia wsparcia Policji w ramach obowiązujących przepisów."

„Atak na każdym z naszych krajów członkowskich jest atakiem na nas wszystkich”, powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przekazał również kondolencje i solidarność z rodzinami ofiar.

 

Zdjęcie: Aftonbladet

Komentarze