Ursus prezentuje w Hanowerze elektryczny samochód dostawczy - Elvi

Kategoria

Ursus znany dotąd z produkcji solidnych ciągników i maszyn rolniczych oraz ekologicznych autobusów miejskich zaprezentował podczas targów rozpoczynających się dzisiaj w Hanowerze elektryczny samochód dostawczy. Ursus Elvi, bo tak nazywa się pojazd, kierowany jest na rynek firm pocztowych i kurierskich. Elvi zapewni cichy i nie zanieczyszczający powietrza transport w centrach dużych miast. Samochód na jednym ładowaniu akumulatorów będzie mógł pokonać dystans 150 km. Doładowanie litowo-jonowych akumulatorów do 90% pojemności za pomocą szybkiej ładowarki zajmie tylko 15 minut. Nie bez znaczenia będzie też koszt prądu potrzebnego do pokonania tego dystansu, kilkukrotnie niższy od benzyny lub diesla. Firmy wprowadzające do swoich flot samochody elektryczne będą też beneficjentem ułatwień i przywilejów związanych z poruszaniem się po wydzielonych pasach lub obszarach, parkowaniem oraz skorzystają na niższych opłatach. Prototyp samochodu będzie w tym roku przechodził badania homologacyjne a rozpoczęcie produkcji seryjnej planowane jest na rok 2018 r.

Podczas targów doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Ursusem a H. Cegielski-Poznań S.A. W ramach umowy HCP będzie odpowiedzialne za dostarczenie innowacyjnego silnika elektrycznego do produkowanego przez Ursus samochodu elektrycznego.

Ursus jest jedną z 200 polskich polskich firm wystawiających swoje produkty i usługi na tegorocznych jubileuszowych 70. Hannover Messe. W tym roku Polska jest krajem partnerskim targów. Premier Beata Szydło wraz z kanclerz Angelą Merkel wczoraj uczestniczyły w uroczystym otwarciu imprezy oraz dzisiaj przed południem odwiedziły polskie stoiska, w tym stoisko Ursus S.A.

Ursus jest spółką giełdową notowaną na parkiecie głównym GPW w Warszawie. Kapitalizacja spółki wynosi blisko 235 mln zł. Obrót firmy za 2016 rok to ponad 284 mln zł a zysk 17 mln zł. Dzisiaj cena akcji zwyżkuje o 12,47% i wynosi 4,42 zł.

Zdjęcie: Ursus S.A.

Komentarze