Moody's: Rating Polski utrzymany, perspektywa negatywna

Kategoria

W nocy z piątku na sobotę agencja Moody’s ogłosiła decyzję w sprawie oceny polskiego długu. Wbrew obawom rating został utrzymany na poziomie A2. Jednak perspektywa ratingu uległa zmianie na negatywną. Do tej pory była oceniana jako stabilna.

Agencja wydała komunikat, w którym wyjaśnia przyczyny decyzji. Na zmianę perspektywy ratingu wpłynął szereg czynników. Klimat inwestycyjny pogorszył się w wyniku zmian politycznych. Polska stała się mniej przewidywalna. Wskazano na przeciągający się spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, a także propozycje konwersji kredytów hipotecznych, przede wszystkim we frankach szwajcarskich. Przewalutowanie kredytów oznacza stratę dla banków. To z kolei odbiłoby się na podaży kredytów, wpływając negatywnie na konsumpcję prywatną i inwestycje.

Moody’s wskazuje również na zwiększenie wydatków państwowych, np. w ramach programu Rodzina 500+. Proponowane obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku oznaczają, że rząd miałby mniej pieniędzy na finansowanie swoich polityk. Zdaniem agencji uszczelnianie systemu podatkowego to za mało.

Rating został utrzymany na dotychczasowym poziomie, ponieważ polska gospodarka jest odporna na przeciwności, głównie dzięki swojemu zróżnicowaniu. Wskazano na wzrost realnego Produktu Krajowego Brutto. Agencja uważa, że PKB będzie rósł w 2016 i 2017 r., a napędzać będzie go handel zagraniczny. Jako czynniki, które mogą negatywnie wpływać na rozwój gospodarczy Polski Moody’s wymienia m.in. niską mobilność regionalną i zawodową oraz wysokie bezrobocie wśród młodych.

Foto: NY, CC BY-SA 3.0, The Blue Diamond Gallery

Komentarze