Komisja śledcza ds. Amber Gold dopiero we wrześniu?

Kategoria

Portal Onet poinformował dzisiaj, że komisja śledcza ds. Amber Gold wystartuje we wrześniu. Powołanie komisji zapowiedziała już premier Beata Szydło. Tymczasem szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił w maju, że komisja powstanie w najbliższych tygodniach.

Szefowa rządu ogłosiła zamiar powołania komisji śledczej ws. Amber Gold podczas przemówienia w Sejmie, gdzie prezentowała wyniki audytu rządów koalicji PO-PSL. Póki co jeszcze nie wiadomo, kto będzie szefem komisji. Jednak prawdopodobnie funkcja ta zostanie powierzona Małgorzacie Wassermann.

Spółka Amber Gold od 2009 r. prowadziła działalność parabankową. Zajmowała się inwestycjami w złoto i inne metale szlachetne. Firma zapewniała klientów, że przekazane pieniądze posłużą zakupowi złota, srebra lub platyny. Oferowała przy tym bardzo wysokie oprocentowanie, proponując od 6% do 16,5% w skali roku. Taki zysk z inwestycji znacznie przekracza np. to, co można zarobić poprzez oszczędzanie na lokacie bankowej.

W 2012 r. firma ogłosiła upadłość. Tysiące klientów Amber Gold straciło pieniądze przekazane firmie. Prezes Marcin P. i jego żona zostali postawieni w stan oskarżenia. Prokuratora twierdzi, że była to klasyczna piramida finansowa. Parabank gromadził pieniądze klientów nielegalnie – firma nie posiadała odpowiednich zezwoleń. Zarząd oskarżony jest o oszustwo i pranie pieniędzy. Wyłudzone środki przelewano następnie na rozmaite konta bankowe. Marcin P. był już przedtem kilkakrotnie skazywany za fałszerstwo, przywłaszczenie pieniędzy i wyłudzanie kredytów.

Foto: Zorro2012, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Komentarze