Rymkiewicz otrzymał nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego

Kategoria

Pisarz i poeta Jarosław Marek Rymkiewicz otrzymał nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Statuetkę „Światło wschodzi z ziemi” wręcz Rymkiewiczowi w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Szef PiS powiedział, że Rymkiewicz należy do bardzo rzadkiej grupy pisarzy, którzy tworzą mit. W ocenie Kaczyńskiego jest to „najwyższy stopień literatury”. Rymkiewicz tworzy mit narodu polskiego, obracając narodowe wady w istotę polskości, polskiej tożsamości. W ten sposób „w jakiejś mierze” przekuwa przywary w siłę narodu. Kaczyński stwierdził, że Rymkiewicz przeszedł już do historii – zarówno historii literatury, jak i historii narodu i „polskiego ducha”.

Laureat podkreślił, że nagroda im. prezydenta Kaczyńskiego ma dla niego szczególną wartość ze wszystkich nagród i wyróżnień, które otrzymał. Jest „ukoronowaniem”, bo powiązana jest z imieniem prezydenta, którego Rymkiewicz uważa za wielkiego.

Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego otrzymali m.in. kompozytorzy Wojciech Kilar i Michał Lorenc, pisarz Marek Nowakowski. W kapitule zasiadają m.in. Andrzej Gwiazda, Jan Olszewski i Zdzisław Krasnodębski.

Foto: Michał Kobyliński, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

Komentarze