Pomorskie: dzik rzucił się na plażowiczów [video]

Kategoria

Dzik rzucił się na plażowiczów, wypoczywających nad Bałtykiem. Zdarzenie miało miejsce ok. godz. 16 w niedzielę na plaży w Karwii (woj. pomorskie). Kilka osób zostało poturbowanych.

Zdarzenie zostało zarejestrowane prze jednego z plażowiczów. Nagranie trwa niewiele ponad 1 minutę. Widać na nim, jak dzik wybiega z lasu i atakuje najbliższego mężczyznę, przewracając go. „Jezu! Atakuje ludzi!” – krzyczą świadkowie. Kobiety z dziećmi chcą wchodzić do wody.

„On nie może wyjść” – przytomnie zauważa jeden z obserwatorów. Ma na myśli, że spanikowany dzik zagubił się między parawanami i nie może odnaleźć drogi powrotnej do lasu. Grupie młodych mężczyzn udaje się wreszcie przepłoszyć zwierzę. Jednak po drodze dzik obala jeszcze kilka osób.

Dzik biegnie w stronę wyjścia z plaży. Gonią za nim mężczyźni. Jeden z nich jest uzbrojony w prymitywną maczugę. Na tym nagranie się kończy. „Dobrze, że go pogonili” – kwituje męski głos.

Co robić w przypadku spotkania z dzikiem? Przede wszystkim – nie wykonywać gwałtownych ruchów. Jeśli zwierzę nas nie zauważyło, wystarczy spokojnie się oddalić. Jeśli jednak zostaliśmy dostrzeżeni, trzeba zachować zimną krew. Najlepiej jest stać w bezruchu ("udawać drzewo"). Ucieczka może tylko sprowokować dzika do ataku. W razie spotkania samicy (lochy) z małymi w żadnym wypadku nie można zagrozić młodym. Nie wolno ich dotykać i płoszyć. Skutki ataku rozwścieczonej matki mogą być opłakane.

Foto: domena publiczna

Komentarze