Indonezyjczyk Mbah Gotho to najdłużej żyjący człowiek na świecie

Kategoria

Mieszkaniec indonezyjskiej wyspy Jawa Mbah Gotho liczy 146 lat. Jeśli ta informacja się potwierdzi, Gotho byłby najstarszym człowiekiem w historii.

Według dowodu osobistego Gotho urodził się 31 grudnia 1870 roku, czyli 146 lat temu. Lokalne władze twierdzą, że udało im się znaleźć dowody autentyczności daty jego urodzin, którą umieszczono w akcie urodzenia i innych dokumentach.

Mężczyzna przeżył wszystkie swoje dzieci i doczekał się praprawnuków. Jego wnuk twierdzi, że Gotho spodziewa się śmierci, odkąd skończył 122 lata. W 1992 roku wykupił sobie miejsce na cmentarzu, na którym postawiono już nawet nagrobek.

Członkowie jego rodziny twierdzą, że mężczyzna spędza całe dni na słuchaniu radia, ponieważ słabnący wzrok nie pozwala mu oglądać telewizji. Nie jest już w stanie sam jeść ani też dbać o higienę.

Pytany o receptę na długowieczność, odpowiada krótko: receptą jest cierpliwość. Dotychczas za najstarszego mieszkańca Ziemi uznawana była Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku, gdy miała 122 lata.

Foto: domena publiczna, CC BY-SA 3.0, Commons Wikimedia

Komentarze